Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


DigiZone.cz: Symbol „Umí dobře česky“ usnadní výběr set-top-boxu

Všechny set-top-boxy, které budou nabízet českým uživatelům plný jazykový komfort, ponesou nový symbol kvality, samolepku „Umí dobře česky“. Toto označení představil na odborné konferenci „Kulatý stůl o digitalizaci“ její pořadatel, zpravodajský server o digitálním vysílání DigiZone.cz.

29. 5. 2006
Nálepka - Umí dobře česky

Zájemci o příjem digitálního vysílání, kteří si chtějí vybrat set-top-box, budou mít při nákupu usnadněnou orientaci. Server DigiZone.cz totiž připravil označení „Umí dobře česky“ pro ty přístroje, které splňují minimální požadavky na jazykovou vybavenost. Díky této „pečeti kvality“ už uživatelé nebudou muset pochybovat, zda se s přístrojem snadno dorozumí.

Server DigiZone.cz udělí označení těm set-top-boxům, které budou splňovat několik důležitých kritérií: český návod k použití, české menu a správná česká diakritika v teletextu i elektronickém programovém průvodci (EPG) musí být samozřejmostí. Digitální přijímače budou muset zároveň správně zvládnout obě, pro české diváky podstatné, normy kódování české diakritiky v EPG, a to ISO 6937 i ISO 8859–2. Na českém trhu zatím všechna kritéria splňuje dvanáct přístrojů.

Server DigiZone.cz nabídne logo ve formě samolepky všem distributorům a výrobcům set-top-boxů, kteří o ně projeví zájem. Pro získání označení „Umí dobře česky“ je nutný nezávislý test výrobku na odborném internetovém serveru nebo v časopise, popřípadě dobrozdání výrobce či distributora. Se symbolem „Umí dobře česky“ se budou čtenáři serveru pravidelně setkávat také v recenzích jednotlivých zařízení a v internetovém obchodě na serveru DigiZone.cz.

Firmy, které pro český trh zajišťují dodávky set-top-boxů s plnou podporou češtiny, přijaly pečeť „Umí dobře česky“ velmi vřele. Jan Šupák ze společnosti TIPA tvrdí: Je to správná cesta k propagaci kvalitních výrobků. Rád nechám naše výrobky označovat novým symbolem a uvítám, pokud se bude logo na veřejnosti propagovat i dalšími cestami.

Věřím, že nový symbol usnadní zákazníkům výběr digitálních přijímačů, které jim doma poskytnou plný komfort češtiny, komentoval možnost získání loga Petr Kosík z distributorské společnosti Omko. Petr Ždárský z Mascomu k tomu dodal: Pokud si firma dá tu práci a lokalizaci pro Českou republiku udělá a odladí, je pak jedině dobře, když existuje symbol jako „Umí dobře česky“.

Realizaci této myšlenky považujeme za podmínku úspěšného přechodu na DTV, proto nás těší, že i soukromý sektor jde stejným směrem, jako stát ve své informační kampani, vyjádřil názor ministerstva informatiky náměstek Pavel Kolář.

Okamžitý zájem distributorů o samolepku s označením kvalitní češtiny nás příjemně překvapil a potěšil zároveň. Logo „Umí dobře česky“ se některým dodavatelům zalíbilo natolik, že zajistí jeho tištění na krabice přímo v továrnách výrobců. Pro zákazníky v České republice je kladná odezva distributorů jednoznačným plus, nový symbol usnadní lidem orientaci v nabídce set-top-boxů, která je na první pohled široká a málo přehledná. Divákům digitálního vysílání nálepka ušetří rozčarování nad nedokonalou podporou češtiny u nově zakoupeného přijímače, komentuje odezvu Jan Kálal, redaktor serveru DigiZone.cz.

Autorem finální grafické podoby označení „Umí dobře česky“ je grafické studio ART-PGN Ivany Bednářové. Logo je k dispozici po dohodě s redakcí serveru DigiZone.cz.

Odborná konference Kulatý stůl o digitalizaci, na níž bylo logo představeno, se konala ve spolupráci se společností Radiokomunikace, generálním partnerem serveru DigiZone.cz, a pod záštitou Ministerstva informatiky ČR.

Podmínky pro získání označení „Umí dobře česky“:
  • 1. Český a srozumitelný návod k obsluze. Nedokonalý strojový překlad není akceptovatelný.
  • 2. České menu přístroje. Set-top-box musí umět komunikovat s uživatelem v češtině. Drobné terminologické nepřesnosti budiž výrobku odpuštěny, pokud je vysvětluje v uživatelské příručce.
  • 3. Český teletext.
  • 4. Stránky teletextu se divákům musí zobrazovat se správnými znaky české abecedy. Český elektronický průvodce programy (EPG) podporující obě klíčové normy kódování diakritiky. Nutnou znalostí jsou standardy ISO 6937 a ISO 8859–2, u normy ISO-6937 je podstatné, aby set-top-box dokázal rozlišit jazykový prefix CZE i CES. Obě předpony označují EPG v českém jazyce a jsou povolené podle normy. Bez znalosti prefixu CES se ale bude divákům ukazovat diakritika v multiplexu Czech Digital Group špatně, ačkoli jejich set-top-box jinak ISO 6937 zvládá.

Recenze na DigiZone.cz není nutnou podmínkou pro to, aby set-top-box označení „Umí dobře česky“ získal. Plně dostačující je nezávislý test výrobku na odborném internetovém serveru nebo v časopise, který splnění zadaných kritérií potvrzuje. Stejnou platnost má i dobrozdání výrobce nebo distributora digitálního přijímače, které je navíc opřené o zkušenosti jeho uživatelů.

Pro bližší informace prosím kontaktujte:
Ján Simkanič, mediální ředitel
Internet Info, s.r.o., Durychova 101, 142 00 Praha 4
Tel. 244 003 123, 110 fax 244 003 220
E-mail: simkanic@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz

O DigiZone.cz

DigiZone.cz je specializovaný zpravodajský server o digitálním vysílání. Je určen všem, kteří se zajímají o projekt digitalizace v České republice. Jako jediný český server na jednom místě soustřeďuje aktuální a zasvěcené zpravodajství, informace o technických vlastnostech a programové náplni vysílání, mapy pokrytí digitálním signálem, obsáhlou databázi set-top-boxů a další důležité informace ze světa digitálního vysílání.

O společnosti Internet Info, s. r. o.
Společnost Internet Info, s.r.o., je významným hráčem českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb. Je vydavatelem známých zpravodajských serverů (např. Lupa, Měšec, Root, DigiZone), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz a pod značkou Dobrý web poskytuje konzultační služby pro optimalizaci internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice.