Dáváme Internetu obsah. Unikátní obsah.


Internet Info: Největší hrozbou bezpečného internetu jsou sami uživatelé

Konference Trendy v internetové bezpečnosti, kterou včera uspořádaly čtyři známé zpravodajské servery vydavatelství Internet Info, upozornila na zajímavé novinky v oblasti počítačové bezpečnosti. Hrozby číhají na uživatele v řadě nečekaných podob: od zavirovaných digitálních fotorámečků a mobilů po útoky na jejich internetové bankovnictví. Řešením je podle odborníků zejména prevence a zvyšování povědomí o hrozbách u samotných uživatelů.

27. 2. 2009
Trendy inter bezpec

V Konferenčním centru City v Praze včera proběhla odborná konference Trendy v internetové bezpečnosti, která se zaměřila na novinky z oblasti internetových útoků a zabezpečení před nimi. Aktuálnost tématu potvrdil vysoký zájem o účast z řad odborné veřejnosti – celkem 13 přednášek si vyslechlo téměř 140 zájemců z oblasti internetové bezpečnosti, elektronického bankovnictví a médií.

Konferenci uspořádaly čtyři zpravodajské servery: Lupa.cz, Měšec.cz, Podnikatel.cz a Root.cz, které patří do rodiny vydavatelství Internet Info. Program byl rozdělen do dvou částí – dopolední blok byl zaměřen na bezpečnost z hlediska technologie, odpolední část pak byla věnována bezpečnosti bankovních služeb.

Na úvod představil Daniel Dočekal nejčastější rizika, se kterými se uživatel může na internetu setkat. Ve své přednášce nešetřil uživatele ani banky a další instituce. Za základní hrozbu internetové bezpečnosti označil samotného uživatele, přičemž nejúčinnější řešení vidí ve vzdělávání a osvětě. Jan Guzanič (CLEVERLANCE Enterprise Solutions) se zaměřil na aktuální typy phisingových útoků a prorokoval další navýšení kyberkriminality, za kterým bude stát stávající ekonomická krize.

O trendech v počítačových hrozbách hovořil Filip Navrátil (ESET software), přičemž za ty klíčové označil zcizení účtů a hesel, malware v podobě falešných kodeků, či šíření falešných antivirů. Na bezpečný vzdálený přístup k firemním sítím svým tématem zacílil Petr Krčmář (Root.cz), na něhož navázal nezávislý konzultant Rastislav Turek s prezentací o cílených útocích na klienty bank. Konstatoval, že na drtivé většině webů jsou velmi nebezpečné chyby.

O důvěře v certifikáty pohovořil Pavel Vondruška (Telefónica O2 Czech Republic). Poté Karel Kuchařík (Policejní prezidium ČR) rozebral současné aktivity a postupy policie v oblasti internetové kriminality a zmínil hlavní problém spočívající v nízké informovanosti uživatelů.

Karel Kuchařík - TIB

Odpolední pásmo přednášek otevřel Jiří Kašpar (PNB), který porovnal požadavky na systémy internetového bankovnictví před deseti lety a dnes. O tom, jaká jsou bezpečnostní rizika při placení kartou na internetu a jak jim předcházet informoval Karel Kadlčák (Sdružení pro bankovní karty). Odborníci z České spořitelny David Pikálek a David Lorenc rozebrali možnosti zabezpečení internetbankingu a jejich budoucnost.

Humorem ani kritikou nešetřil Zdeněk Blažek (COMMERZBANK AG), který se zaměřil na získávání elektronických důkazů. Zdůraznil, že policie má zásadní problém při získávání odborníků a v délce řešení trestných činů z této oblasti, mezery vidí také v legislativě. Konzultant v oblasti IT Jiří Nápravník představil přednosti a nevýhody elektronického podpisu. Celou konferenci pak uzavřel František Klufa (Finanční arbitr České republiky), který hovořil o reklamacích a řešení sporů.

Celá konference byla online komentována pomocí mikroblogovacího systému Twitter. Do diskuse se aktivně zapojili nejen účastníci konference. Jednotlivé příspěvky byly současně k vidění na LCD televizi v předsálí.

Paralelně s hlavním programem proběhl odpoledne workshop na téma DNSSEC, který vedl Ondřej Surý (CZ.NIC). Ten předvedl možnost zabezpečení systému DNS v praxi.

Publikum - TIB

Na stránkách konference jsou připraveny ke stažení prezentace všech přednášejících spolu s odborným materiálem shrnujícím tématiku internetové bezpečnosti. K dispozici je zároveň výběr fotografií, které nejdete ve fotogalerii. Zájemci si zároveň mohou přečíst reportáže z konference, které detailně zaznamenali redaktoři z pořádajících serverů:

Lupa.cz – Trendy v internetové bezpečnosti: největší hrozbou zůstává uživatel
Podnikatel.cz – Největší riziko úniku dat se nachází mezi klávesnicí a židlí
Root.cz – Jaké aktuální hrozby číhají na uživatele internetu?

Příspěvky již zveřejnila i další média, například Respekt.cz (Internetové útoky budou častější), či Týden.cz (Internetová (ne)bezpečnost – čeho se bát v roce 2009).

Partnery konference byla Česká spořitelna, PNB a ESET software. Mediálním partnerem byl magazín Marketing & Media.

Partner

Česká spořitelna         logo PNB         logo Eset





Mediální partner

Marketing a Media


Pořadatelé


Lupa
Logo Měšec.cz logo Podnikatel Root.cz







Pro bližší informace prosím kontaktujte:

Hana Rošická, PR a marketing
Internet Info, s.r.o., Durychova 101, 142 00 Praha 4
Tel. 244 003 130, 110 fax 244 003 220
E-mail: hana.rosicka@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz

O serveru Lupa.cz (www.lupa.cz):

Lupa.cz je jeden z nejstarších a nejznámějších specializovaných zpravodajských serverů na českém Internetu. Jádrem jeho obsahu jsou původní denní komentáře z oblasti Internetu a telekomunikací se zvláštním zřetelem na problematiku poskytovatelů připojení, internetového obsahu, marketingu a e-commerce.

O serveru Měšec.cz (www.mesec.cz)

Finanční server Měšec.cz přináší aktuální informace ze světa osobních a firemních financí. Poskytuje podrobné charakteristiky a srovnávací analýzy produktů, jež nabízejí finanční instituce. Umožňuje čtenářům, aby se díky dostatku informací, které naleznou na jednom místě, dokázali efektivně rozhodovat, kam uložit své úspory, kde získat úvěr, kde se pojistit či jaké formy platebního styku používat.

O serveru Podnikatel.cz (www.podnikatel.cz) Podnikatel.cz je business server určený pro podnikatele, živnostníky a manažery malých a středních firem. Svým čtenářům přináší kompletní informační servis, aktuální zpravodajství ze světa podnikání, databáze zákonů, firem a úřadů státní správy, právní poradenství nebo manažerské rady pro úspěšný business.

O Root.cz (www.root.cz) Root.cz je nejstarším a největším českým zpravodajským serverem o Linuxu a open-source technologiích. V českém a slovenském internetovém prostředí je jeho pozice zcela unikátní. Velká část z více než 120.000 uživatelů, kteří ho během měsíce navštíví, jsou vysoce kvalifikovaní odborníci v oblasti informačních technologií.

O společnosti Internet Info, s.r.o. (www.iinfo.cz) Společnost Internet Info, s.r.o., je jednou z nejvýznamnějších mediálních společností českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb. Je vydavatelem známých zpravodajských a zábavních serverů (např. Lupa, Měšec, Podnikatel, Root, DigiZone, Slunečnice, Bomba), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz a pod značkou Dobrý web poskytuje konzultační služby pro optimalizaci internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice.