TUESDAY Business Network: Konference BIF 2010 nastínila budoucnost českého ICT
Za velkého zájmu publika se tento týden uskutečnil šestý ročník výroční konference Business & Information FORUM 2010. Řečníci se ve svých prezentacích zaměřili především na moderní způsoby získávání IT služeb, bezpečnostní rizika, možnosti mobilních technologií, či obtíže spojené s e-governmentem a digitálními dokumenty. V sále Slovanského domu si je vyslechlo na 150 posluchačů.
3. 6. 2010Odborná konference Business & Information FORUM 2010 (www.bif2010.cz), která již tradičně pokrývá novinky v oblasti informačních a komunikačních technologií, se uskutečnila v úterý 1. června 2010 ve Slovanském domě v Praze. Motto celé konference „Čas zlomu“ již předem avizovalo, že nejčastěji skloňovaným slovem byla „krize“ a návody na to, jak se s ní vypořádat.
„Namísto obvyklé sbírky technologických nadšenců jsme tentokrát řečníky hledali hlavně mezi zkušenými skeptiky, kteří hledí na věci realisticky, ale o to lépe mohou nabídnout fungující rady a zkušenosti,“ říká Petr Koubský, programový ředitel sdružení TUESDAY Business Network.
Po zhlédnutí videozdravice Přemysla Sobotky (Senát ČR), pod jehož záštitou se konference konala, se rozběhl hlavní program. Úvod konference byl věnován problematice informatiky a podnikových datových center, o kterých hovořil Ondřej Felix, hlavní architekt e-governmentu ČR. Na toto téma navázali Václav Mach a Jiří Karpeta (oba Microsoft ČR), kteří popsali výhody a nevýhody cloud computingu neboli pronájmu výpočetních kapacit, což je v dnešní informatice patrně nejdůležitější trend. Představili řešení, jež Microsoft pro tuto oblast nabízí, a zdůraznili, že oba modely provozu softwaru – klasický i cloudový – budou ještě dlouho existovat vedle sebe.
Po coffee breaku, sponzorovaném společností Nokia, se téma stočilo na oblast mobilních technologií, o nichž hovořil Patrick Zandl (Lupa.cz). Jeho vystoupení bylo účastníky hodnoceno jako nejprovokativnější. Mobilní operátory v něm totiž přirovnal k dinosaurům a předpověděl jim odpovídající budoucnost, nepřizpůsobí-li se požadavkům internetové generace. Jan Tuček (STEM/MARK) přednesl výsledky výzkumu na téma zisků a ztrát společnosti i jednotlivců za uplynulých deset let. Ke ztrátám řadili respondenti slušnost a morálku kolem sebe, nebo své iluze, k ziskům pak internet a všudypřítomné informace.
Odpolední část programu zahájili společnou přednáškou Richard Kaucký (Software602) a Aleš Kučera (Novell-Praha), kteří hovořili o rizicích digitálních dokumentů a o tom, jak mohou ovlivnit budoucnost e-governmentu. Následovala prezentace Václava Matyáše (MU Brno) a Jana Müllera (ICZ) na téma bezpečnostních rizik. Oba se shodli v tom, že největším nebezpečím jsou uživatelé sami, nikoli útočníci nebo technické chyby. Jiří Hlavenka přišel se svým pohledem na budoucnost internetu. Zaujal tvrzením, že mnohé české podniky v něm nedorazily ještě ani do přítomnosti.
Finále konference patřilo panelové diskuzi o budoucnosti a vývoji IT u nás, v níž debatovali všichni dosavadní přednášející. Celý program uzavřel speciální host Václav Bartuška, velvyslanec pro energetickou bezpečnost (MZV ČR), který hovořil o svém pohledu na IT. Doporučil českým firmám zajímat se o elektrické rozvodné soustavy jako zdroj obchodních příležitostí například v softwaru a přidal úvahu na téma informačního zahlcení.
Účastníci konference mohli soutěžit o řadu zajímavých cen, především o špičkový mobilní telefon od společnosti Nokia. Na druhou stranu se mohli zapojit také do veřejné sbírky na podporu Nadace Jedličkova ústavu. Tuto sbírku podpořily cennými věcnými i finančními dary také společnosti Apple a Microsoft.
Výběr fotografií z konference je k nahlédnutí ve fotogalerii. Prezentace jsou přístupny po přihlášení všem účastníkům konference a také Premium členům TUESDAY Business Network. Reportáž z části konference přinesl server Lupa.cz v článku Cloudy mají budoucnost, a také problémy účetní i právní.
Konference se uskutečnila pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky pana Přemysla Sobotky. Generálním partnerem byla společnost Microsoft, hlavními partnery společnost Novell a ICZ a partnery společnost Nokia a projekt eStat.cz. Produktovými partnery byli friendlyway, MY-NEOCUBE, Ness a Starbucks. Mediálně akci podpořili týdeník Euro, servery Euro24 a Euro9, portál PatriaOnline, týdeník Strategie, server Lupa.cz a zpravodajská televize Z1.
Pro bližší informace prosím kontaktujte:
Hana Jarešová, marketingová ředitelka
Internet Info, s.r.o., Milady Horákové 109/116, 160 41 Praha 6
Tel. 277 004 630, fax 277 004 601
E-mail: hana.jaresova@iinfo.cz; http://www.iinfo.cz
O sdružení TUESDAY Business Network
(www.tuesday.cz)TUESDAY Business Network je podnikatelská síť, sdružující profesionály z oblasti technologického podnikání (dodavatele, uživatele i další odborníky), poskytující příležitost pro networking, sdílení informací a zkušeností mezi podnikateli, investory, konzultanty a poskytovateli služeb v oblasti technologií a inovací. Hlavními aktivitami TUESDAY Business Network jsou pořádání akcí, seminářů a konferencí, příprava průzkumů trhů a white paperů, vzdělávání a evangelizace trhu o možnostech využívání technologií v profesionální činnosti. TUESDAY Business Network spolupracuje s řadou dalších asociací v České republice i zahraničí.
O společnosti Internet Info, s. r. o.
(www.iinfo.cz)Společnost Internet Info, s.r.o., je jednou z největších mediálních společností českého internetového trhu s širokým portfoliem služeb. Je vydavatelem známých zpravodajských a zábavních serverů (např. Lupa, Měšec, Root, DigiZone, Podnikatel, Slunečnice, Bomba, Vitalia), provozuje profesionální systém pro měření a analýzu návštěvnosti NAVRCHOLU.cz a pod značkou Dobrý web poskytuje konzultační služby v oblasti internetového marketingu a realizuje studie internetového trhu v České republice. Organizačně zajišťuje také chod sdružení TUESDAY Business Network, které pořádá odborné konference a setkání IT odborníků.